Inga rapporter av vattenskoterförare Skriv ut Skicka sidan
Nyheter
Publicerat av Hasse Bauer   
2010-04-11 20:28

Kustbevakningen rapporterar tills vidare inte förseelser mot vattenskoterförordningen. Detta efter att ytterligare en friande dom har avkunnats vid Sundsvalls Tingsrätt.

Tingsrätten menar i domen att den svenska lagstiftningen står i strid med den EG-rättsliga regleringen.


Länsstyrelsen har nämligen inte i till räcklig utsträckning anvisat områden där vattenskoter får framföras och heller inte redovisat de miljöhänsyn som motiverar ett förbud i Sundsvalls hamn och i Selångersån.

Kustbevakningen har varit i kontakt med åklagarmyndigheten i Malmö och Rikspolisstyrelsen för att få deras syn på hur vattenskoterförordningen ska tillämpas. Detta för att försöka hitta en gemensam ståndpunkt i frågan.

– Sammantaget gör detta att rättsläget beträffande vattenskoterförordningen för nävarande är så oklart att vi beslutat att förseelser mot förordningen inte ska rapporteras, i alla fall tills vidare, säger Kristina Falk Strand, chef för Kustbevakningens sjöövervakningsavdelning.


 

 

  • Arvid J  - Buss på busen
    avatar

    Hej, Jag tycker inte att man ska förbjuda vattenskotrar, men att inte polis och kustbevakning ska kunna plocka in busåkarna är en skam. Jag tycker att våra lagstiftare är fega som inte vågar ta på sig ett rättsfall och skulle inte EU domstolen vilja förbjuda så borde man kunna hitta andra alternativ. Körkort och åldersgräns för vattenskotrar! :angry-red:

  • Olof Malmlöf  - Vattenskotrar är BÅTAR
    avatar

    Självfallet skall inte vattenskotrar förbjudas. De är båtar med samma existensberättigande som jolle, segelbåt, RIB, kanot, Vindsurfare etc. Klart det skall finnas sanktionsmöjlighet för "bus" (bör kanske defineras) men skall ju vara oberoende av båttyp. Att anvisa "områden" för skotrar är ju lika befängt som att anvisa områden för segelbåtar. En modern skoter har en räckvidd på 60-100 NM och används i allt större utsträckning för utfärder.

  • Nisse På Möja
    avatar

    Jag tycker inte heller att vattenskotern ska särskiljas från andra båtar.

  • Per-Ola
    avatar

    Anledningen till att de kanske trots allt bor "särskiljas från andra båtar" ar att skotern har oerhort en lag ingangstroskel.

    Med andra ord, "vem som helst" kan kopa en skoter och hoppa upp pa ett fordon som gor over 100 kph. Inget emot "prestandan" som sadan, men for att fa kora jetski (som vi kallar dem har borta) bor man i alla fall ha en hyfsad grundutbildning i bade basic sjovett och framforande av snabba farkoster.

    Det ar lite skillnad jamfort med en snipa som tuffar fram i max 7-8 knop... (aven om bada kan orsaka ordentlig skada vid daligt handhavande).

    Jag bor i ett omrade (Seattle) dar jetskis i princip har fritt fram - MEN - har kravs att flytvast alltid bars, och for framforandet av av alla batar infors nu ett "kortkort" som ar obligatoriskt ju yngre du ar (typ 2030 eller sa kravs det att alla har det, oavsett alder).
    Sen, den stora skillnaden, bade sheriff, polis, och kustbevakning ar ofta narvarande och KAN stoppa buskorning. H...

  • Sneseglaren
    avatar

    Skaffade en Sea-Doo förra året som jag har på min ö i Stockholms Skärgård. Jag och frugan gör utflykter var och varannan dag. Allt utom storinköpen av mat sker numer med vår skoter. Bustern blir liggande. Är övertygad om att allt fler kommer att upptäcka kvaliteterna med skoter och allmänhetens generella uppfattning om dessa båtar kommer att bli bättre! :D

  • Anonym
    avatar

    Hittade en sida på Naturvårdsverket med en massa ogrundade påståenden. Jag sände in nedan meddelande så får vi se vad de svarar:
    __________________________________________

    Vattenskoter - till den det vederbör

    Det är beklagligt att en statlig myndighet publicerar påståenden som saknar opartisk grund. Gör att trovärdigheten minskar i andra väsentliga frågor.

    Denna sida (se nedan länk) börjar med att påstå att Vattenskotrar orsakar buller. I så fall bör det ändras till fritidsbåtar. BEVISLIGEN är en modern vattenskoter tystare än samtliga tvåtaktutbordare, flertalet andra motorbåtar och inte minst alla V8or med raka rör. Dessutom klarar samtliga skotrar som säljs i Sverige Kaliforniens avgas och ljudegler som är hårdare än samtliga i Europa.

    Nästa påstående om hur och var man får köra är ju så omtvistat att KBV, Polis etc inte ens rapporterar. En olaglig lag!

    Tredje är om att köra där det är grunt vatten. INGEN skoteråkare kör på grunt vatten. Skulle man göra det hålle...

  • Olof Malmlöf forts från ovan
    avatar

    .. håller jag med om nämnda skador med det är skotern som lägger av först.

    Jag är helt för bullerrestriktioner och att man skalluppföra sig på sjön men dessa påståenden är osakliga och direkt diskriminerande. Förväntar mig bättre av Naturvårdsverket.

    Många specialister hävdar snarare att det är kanoter som stör i naturen eftersom de smyger sig nära och skrämmer fågelliv.

    Skulle uppskatta en revidering av hur ni ser på båtar.

    http://www.naturvardsverket.se/sv/Att-vara-ute-i-naturen/Motortrafik-i-naturen/Vattenskoter/

  • Sneseglaren  - Ingen av givna länkar fungerar ...
    avatar

    :?:

Skriv en kommentar
Personuppgifter:
Gravatarer kan tillämpas
Kommentar:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Säkerhet
Skriv in CAPTCHA koden.
 
Tävla och vinn på Båtmässan i Göteborg
Webb-tv, se våra filmer!

Båtmarknad

Sök begagnade båtar

Läs nyhetsbrevet!

E-postadress

Sök på hamnen

Annons

Båtmarknad

sailguide.com - Nordens största databas för segelbåtar
 ”Nordens största databas om Segelbåtar”!
Sailguide och hamnen.se har ett nära samarbete.

Nya Båtar