Utombordare för gummijolle Skriv ut Skicka sidan
Publicerat av Hasse Bauer   
2010-02-09 11:03

Motor

Utombordare för gummijolle

KGK Motor AB lanserar nya bränslesnåla och kompakta Suzuki DF8 och DF9,9. Båda motorerna är utrustade med Suzukis nya multifunktionsrorkult, utvecklad av Suzuki för att ge föraren bekvämlighet och kontroll under färd.

? Suzuki DF 8 och DF9,9 är enkla att hantera och bränslesnåla. De här snurrorna passar perfekt på till exempel en gummibåt, säger Lasse Johansson, produktchef på KGK Motor AB i ett pressmeddelande som här citeras i sin helhet.

Den nya multifunktionsrorkulten innehåller funktioner som växel och gas. Gasreglagets motstånd ställs in direkt på rorkultens handtag och funktionerna kan användas utan att föraren behöver ta handen från rorkulten.

Utbordarna har ett varningsystem som larmar för lågt oljetryck och en varvtalsbegränsare för att minimera risken för driftstopp och för maximal livlängd.
Motorerna är tvåcylindriga och har en volym på 208 kubik och de väger från cirka 39,5 kilo.
Suzuki DF 8 och DF9,9 omfattas av företagets 5 års garanti som borgar för ett tryggt ägande.
Helt ny modell visas i både Göteborg och Stockholm
? Den nya DF8 är extra intressant eftersom det är vår första åtta hästare, säger Lasse Johansson. Och precis som vår nya DF60 så visas Suzuki DF 8 och DF9,9 i återförsäljares montrar, både i Göteborg på Båtmässan och på Allt för sjön i Stockholm.

Båtmässan, Göteborg:
Utställare: SS Marin & Bilbehör Monter: A01:22

Allt för sjön, Stockholm:
Utställare: Anderssons båtvarv, Per Olsén Marin, Stavsnäsmacken Monter: B03:21

Skriv en kommentar
Personuppgifter:
Gravatarer kan tillämpas
Kommentar:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Säkerhet
Skriv in CAPTCHA koden.
 

Sök på hamnen

Prenumerera på hamnens nyhetsbrev - anmäl dig här
Följ bloggfamiljen på Göta kanal
Hamnens Väderskola i 6 delar - bli din egen meteorolog
Fredriks Motorskola i fem delar - lär dig vårda din båtmotor
Annons

Båtmarknad

sailguide.com - Nordens största databas för segelbåtar
 ”Nordens största databas om Segelbåtar”!
Sailguide och hamnen.se har ett nära samarbete.

Nytt på forumet




Nya Båtar