Anytec 860 Cab ny snygg komfortracer med kojer Skriv ut Skicka sidan
Motorbåtar
Publicerat av Gustav Morin   
2012-01-20 16:53


P1020218_webb_puff1Peter ”Foppa” Forsberg och båtnörden Martin Timell kör öppna machobåtar från Anytec. Likaså Persbrandt i senaste Hamilton. 

Helt nya 860 Cab är lika macho som de öppna versionerna men i alla avseenden mycket bekvämare.


Idag lanserades nya kabinbåten Anytec 860 Cab
för allmänheten. Varvet har lyssnat på sina fans som suktat efter en båt med samma attityd och sjöegenskaper som 960 Cab och samma smidighet som 840 men med bra övernattningsmöjligheter, toalett och ett litet pentry.
– Efter att ha lyssnat på våra kunders önskemål började vi arbeta med den här modellen. Det var två år sedan. Nu har vi tagit fram en helt ny design med kojplatser för om styrplatsen, en fin soffalösning inne i kabinen för fyra, fyra bra kojer, pentry och en riktig toalett. Vanligtvis måste man kompromissa rätt mycket men tack vare många smarta lösningar känns det som vi fått in allt på ett bra sätt, berättar Stig Andersson från Anytec.
Alla båtar är kompromisser, det går inte att få allt. Så är det. Men än har vi på Hamnen.se inte sett båten i verkligheten och av bilderna att döma och med min egen erfarenhet från märket så tror jag att absolut att komfort, sjöegenskaper och körglädje finns i mängder. Dessutom i en riktigt tuff förpackning som enligt Anytec ska tåla vinter lika väl som sommar. Dock vet vi från test av den öppna versionen att dess isbrytaregenskaperna begränsas av vikt och motor.  
Skrovet är detsamma som på 860 SPD, som vi testade förra vintern, vilket i sin tur grundar sig på skrovet från 960 Cab.
Båten levereras med Volvo Pentas D6 på 370 hk, vilket ger den en toppfart på strax över 40 knop. I 27 knop drar den 1,2 liter per distans. Prestanda och bränsleförbrukning är alltså bra men inte helt i klass med till exempel Delta 29 SW (Om man tittar på siffrorna som tillverkarna själva visar). Den har nästan identiska mått men väger mer än 1 000 kg mindre och har 70 hästar färre. Den går i princip lika snabbt och drar en liter per sjömil i 30 knop, alltså tre knop snabbare än machobåten.
Men många anser nog att det är kompromissbart när man får en stryktåligare båt som inte kräver alls lika mycket underhåll utan faktiskt ser tuffare ut när den inte är skinande ren. Mer tveksamt är om folk därtill är redo att betala ca 800 000 kr mer för det.

Anytec_860_SPDIAnytec_860_SPDIAnytec_860_SPDIAnytec_860_SPDIAnytec_860_SPDIAnytec_860_SPDIAnytec_860_SPDIAnytec_860_SPDIAnytec_860_SPDI


Data Anytec 860 Cab:

Längd skrov 8,6 m
LOA 9,5 m
Bredd 2,6 m
Vikt 3 685 kg
Motor 330 – 370 hk
Toppfart ca 42 knop
Pris 2,5 miljoner kr
Mer info: www.anytec.se

Se artikel och video när vi vintertestar den öppna versionen, Anytec 860 SPD med 2 x 300 hk. Toppfart 60 knop...

  • Leif H
    avatar

    Ser helhäftig ut och glädjande att se att den har en till synes välutformad förarplats med bla fjädrande stolar. Det borde vara standard i alla dyra båtar!

  • Stefan  - Lastbilsstolar
    avatar

    Lastbilsstolar med fjädring gjord för lastbilar, vad tänkte dom på?

  • Peter Karlsson  - Randombåt
    avatar

    Invändigt ser den ju ut som vilken random båt från 70-talet... verkligen trist inredning för en båt för 2,5 miljoner. Sen att det är lastbilsstolar får ju en och tänka efter hur de tänkt :pirate:

Skriv en kommentar
Personuppgifter:
Gravatarer kan tillämpas
Kommentar:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Säkerhet
Skriv in CAPTCHA koden.
 
Webb-tv, se våra filmer!

Båtmarknad

Sök begagnade båtar

Läs nyhetsbrevet!

E-postadress

Sök på hamnen

Annons

Båtmarknad

sailguide.com - Nordens största databas för segelbåtar
 ”Nordens största databas om Segelbåtar”!
Sailguide och hamnen.se har ett nära samarbete.

Nytt på forumet

Nya Båtar