|
Segelbåtar
|
|
Publicerat av Åke Fredriksson
|
|
2010-05-21 10:00 |
|
Raymarine är mycket nöjda med att presentera Flir Systems som nya ägare till bolaget.
Flir Systems är världsledande inom värmekameror för processindustrier, i bilar, marint bruk mm. Deras kameror sitter bl a i polisens helikoptrar och räddningsverken använder dem när de söker efter personer.
Raymarine är världsledande inom marinelektronik för fritidssektorn och lättare kommersiell sjöfart.
”Detta är ett strategiskt uppköp av Flir” säger Earl Lewis, Flirs VD och styrelseordflörande. ” Raymarine är ledande varumärke och har oöverträffat rykte för sin höga kvalitet inom marinelektronik. Vi får även tillgång till deras världsomspännande nät med över 1000 återförsäljare”
Flir planerar att bredda Raymarines produktlinje genom att integrera sin teknik i Raymarines produkter i syfte att skapa de bredaste, mest effektiva och användarvänligaste produkterna inom marinelektronik.
Andy King, försäljningschef på Raymarine, menar att ”det här är oerhört spännande och ger Raymarine enorma möjligheter till utveckling, att kunna implementera Flirs teknologi i Raymarines produktsortiment. Det kommer att bli nästa milstolpe i Raymarines historia”
Alla anställda på Raymarine är överförda till den nya organisationen.
Läs mer om Flir på: www.flir.com
Läs mer om Raymarine på: www.raymarine.com
För ytterligare information kontakta Stefan Berne, Belamarin:
Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den
|
Skönt att ni visar hur en Wally faktiskt ser ut! Visa gärna fler ex...
Fantastiska bilder!
link:http://boatol.com/detail/B001F634WE [http://boatol.com/detail/B001F634WE]mycket nära denna, va...
PBR! - Pantenius Bohusracet hade väl varit en trevlig test-repa?
well,where to find this boat?