Lag om sjöfylleri Skriv ut Skicka sidan
Kunskap
Publicerat av Hasse Bauer   
2009-11-16 13:34

Debatt

”Ny lag om sjöfylleriet inte helt enkel”"Det är få som tycker att folk ska få vara fulla på sjön, men alla vill kunna dricka lite vin eller öl till grillningen i skärgården."

Katarina Brännström, riksdagsledamot för moderaterna, sitter i civilutskottet som behandlar den nya lagen som ska träda i kraft den 1 juli nästa år.

I 10-15 år har det diskuterats som en ny lag för att stävja drickandet och olyckorna på sjön. Nu har regeringen lovat komma med en ny lag till nästa sommar. Det är i mitt utskott, civilutskottet, som förslaget ska behandlas, när proppen kommer. Målet är en ny lag 1 juli 2010.

I våra grannländer är promillegränsen 5%o, men i Sverige vill de flesta se samma regler som när vi kör bil, alltså 2%o. Bara detta kan ställa till problem vid sjöfylleri i exempelvis öresund, där ingen riktigt vet var nationsgränsen går. Ska alla båtar omfattas, även roddbåtar och segelbåtar? Eller ska lagen inriktas på de båtar som kan köras snabbt? Frågan är inte helt enkel.

Vi vet att det varje år sker olyckor med snabba båtar i skärgården som körs av onyktra, oftast unga män. Särskilt kring Stockholm och populära båtställen är detta ett problem. Men de allra flesta är skötsamma och försiktiga. Som seglare i östersjön på sommaren, vet jag att det då och då inträffar att man måste förtöja om sin båt på grund ändrad vind, eller man behöver ta sig i land då dåligt väder väntas. Att aldrig kunna dricka ett par öl eller vin till maten, när man är ute i skärgården är inte heller rimligt.

Dessutom kommer det att var mycket svårt att kontrollera nykterheten på de allra flesta ställen utefter våra kuster. Det finns helt enkelt inte sjöpoliser i tillräcklig mängd och kustbevakningen har heller inte resurser. Redan idag finns en lag som gäller men som inte är så konkret i sina krav. Men som vanligt är jag säker på att regeringen kommer att "sätta en ny lag i sjön"(!) som kan accepteras av de flesta.

Katarina Brännströms blogg.

Kommentarer (31)
  • Nisse på Möja
    avatar

    Ja, man får väl vara tacksam att Katarina Brännström, har någon form av insikt gällande båtliv. Men jag blir så förvånad över att politikerna genomsyras av helnykterhets tanken. Var promillegränsen hamnar är mer en politisk fråga än betingat av fakta.
    Bilförare med mindre än 0,5 promille orsakar aldrig några olyckor. Statistiken visar att de är inte farliga i trafiken, en mindre på sjön

  • Nisse På Möja
    avatar

    Robert Collin skriver i sin blogg på Aftonbladet:Riskerna börjar upp emot en promille och de flesta rattfyllon som orsakar olyckor har långt över en promille.
    Och de är oftast alkoholister eller unga pojkar som tappat omdömet efter en fest."

  • Sneseglaren
    avatar

    Håller med. Det är inte folk med under en promille det är problem med på sjön. Det är rejält fulla det är problem med. Jag misstänker att det problemet består och det enda det leder till är försämrad personlig kvalitet med båtlivet till ingen nytta!

  • ola
    avatar

    så ni tycker att man kan vara lite småfull oc köra bil utan problem , det var det dummaste jag hört på länge..

  • Axel E
    avatar

    Jag tycker att det är beklagligt att sjöfylleri och sjösäkerhets diskussionen har kantrat. fritidsbåt kan inte jämföras med vägtrafik. båtar möts inte som bilar på smala vägar i 80 km/tim. Ska jag inte nästa sommar få ta min 7 m öppna motor båt som gör 20 knop till krogen på Kärringön och dricka ett glas vin. Är jag då en farlig brottsling!?

  • Ewa
    avatar

    En öl eller ett par glas vin är inte OK när man ska köra snabba båtar. Det är inte bara stora fjärdar på sjön också trånga sund och farleder där olyckan kan vara framme.

  • Stan
    avatar

    Jag vill inte vara en brottsling även om risken att åka fast är liten. Vi som övernattar i våra båtar på semestern råkar nån gång då och då utför att man måste byta ankarplats mitt i natten. För mig var det 3 år sen sist men då hände det 2 ggr samma vecka. Att aldrig kunna grilla och dela en flaska vin med frun på grund av risken att behöva flytta båten tycker inte jag är acceptabelt.

  • Joel i Värmland
    avatar

    Jag tar mig för huvudet när man läser vad våra folkvalda föreslår. kd och fp tycker det ska vara brottsligt att framföra en 7 metersbåt i 13 km/h om man har mer en 0,2 promille. Var är våra båtorganisationer? hur kan vi tillåta detta! Lagen blir ju ett skämt! jag tycker att det är fel att vara berusad och köra båt, men om man har 0,2 är man inte berusad.

  • Fredrik
    avatar

    Tycker att man kan jämföra att köra båt med att cykla ungefär. När jag seglar fram så går det oftast inte fortare än när jag cyklar. Och efter ett par tre öl ute i skärgården så har jag fortfarande stenkoll på vad jag sysslar med. Likaså när jag cyklar hem ifrån en utekväll. Men jag är helt med på att man inte skall köra snabba båtar säg 20+knop när man är påverkad. Att jämföra med bil är löjligt.

  • Sneseglaren
    avatar

    Det är ett fullständigt orimligt och onödigt krav med 0,2. Alla jämförelser med bil LÖJLIGA. Om detta blir lag är det ytterligare ett steg från lagens trovärdighet och jag kommer definitivt inte att följa detta. Därmed inte sagt att jag kommer att köra full. 0.8 eller 1.0 är rimligare. Fyllkajor kör nog oavsett lag.

  • Tobias
    avatar

    Alkohol ökar risken för olyckor, det vet vi alla. Att läsa alla patetiska bortförklaringara så som, försämrad båtlivskvalitet, är inte som att köra bil, under 0,5 promille orsakar aldrig några olyckor etc gör mig betänksam. Är det verkligen så illa att vi förknippar vårt båtliv så starkt med alkohol att vi inte kan tänka oss att vara utan?

  • Anders Aspenberg
    avatar

    Vem kör en båt?
    Den som håller i ratt/rorkult?
    Den som navigerar?
    Den som sätter segel/startar?
    Promillegräns är en återvändsgränd. Lagstifta runt vårdslöshet. Koppla möjligen promille till fart och säkerhetsaspekter. :x De farliga är de som kört fort utan koll.

  • Peter
    avatar

    Jag håller med Anders Aspenberg, detta är en återvändsgränd. Och vad är det för mening att stifta en lag som man har mycket begränsad möjlighet/resurser att kontrollera.

  • Katarina Brännström
    avatar

    Roligt att min blogg blivit uppmärksammad! Det har DOCK blivit ett fel i texten, det ska självklart vara 0,2 och 0,5%o och inget annat. Rätta texten kan man läsa på min blogg http://katarinabrannstrom.blogspot.com/

  • Nisse Mattsson
    avatar

    Helt ok som det är nu. Allt annat är bara trams!

  • M/S-Ojda Norge.
    avatar

    Norge har promillgrens på
    0,8%0 på sjøen.
    Synes dette er en fornuftig grense.

  • Claes O
    avatar

    läs Professorn i sjörätt, Hugo Tiberg, analyserar problemen.

    http://www.hamnen.se/juridik/promillegrans-till-sjoss.html

  • Claes O
    avatar

    OBS! Det Hugo Tiberg skriver på hamnen är 10 år gammalt.

  • Sebastian
    avatar

    Vad är det för fel på den lagen som gäller idag?!?
    "Du skall vara tillräckligt nyckter för att föra ditt fartyg."
    En klockren lag text som alla förstår.
    Vissa behöver bara dricka en öl för att inte klara att föra sitt fartyg medan andra kan dricka lite mer.
    Det saken gäller är att sjöpolisen och framför allt kustbevakningen idag inte får stoppa dig för utandnings prov utan att misstänka brott

  • Peter Andersson
    avatar

    Jag håller i princip med Sebastian. Dock kan det vara svårt att efterleva en lag som är skriven för yrkesfolk som kan förväntas ha sunt förnuft. Svårt att förvänta sig detta av alla andra när det inte finns några krav på nautisk kompetens. Tobias har en väldigt sund reflektion på vår syn av alkohol. När det gäller folk som dricker på jobbet så brukar man förknippa detta med alkoholmissbruk.

  • Sven i Vänern
    avatar

    Jahha o så var det med det.. Detta Sverige och sina lagar.

    Ta och trivas på sjön med ett par pilsner går tydligen inte längre, så det blir väl att skaffa husbil det.
    Nästa steg blir väl att du inte får vara berusad på båten i hamn....... :zzz

  • Ola  - Du får inte berusad i på båten i hamn
    avatar

    om du utför någon form av sjösäkerhetsmässig åtgärder. detta inkl:
    Hjälpa någon av/på båten. Lägga ut waypoints inför mogondagens rutt, kolla väntspänningen etc etc..

    Brirgitta här är en riktig "knapptryckare" Nu har hon helt vänt kappan efter vinden."Att aldrig kunna dricka ett par öl eller vin till maten, när man är ute i skärgården är inte heller rimligt."
    men nu är hon för denna vansinnes-lag. Så falskt!
    "Vi vet att det varje år sker olyckor med snabba båtar i skärgården som körs av onyktra, oftast unga män."
    Här ljuger Birgitta dessutom.

  • Kenneth Allblom
    avatar

    På sjön är det helt klart svårare att köra rätt. Inga vita sido- och mittlinjer. Inte ens en väg där man enkelt kan hålla till höger. Reglerna på sjön är mångdubbelt mer komplexa än vägtrafikens.
    När alkoholen börjar tankas in går omdömet efterhand ut, eller hur? Vid vilken gräns har du fortfarande omdöme att sluta dricka om du ska köra båt? Det vet du inte förrän det är försent och en olycka har hänt.

  • Richard Malmborg
    avatar

    Om jag låter någon helt okunnig medpassagerare föra båten (11,99x3,99) i 30 knop eftersom jag har druckit en starköl så är detta säkrare än om jag med all nautisk kompetens samt en flerårig vana hade gjort det? Om jag ligger ute vid Huvudskär och det mot alla prognoser blåser upp från fel håll under grillkvällen skall jag för att vara laglig ropa på hjälp av kustbevakningen eller sjöpolisen? Måtte allas goda omdöme segra. Redan idag är straffen för sjöfylleri minst lika stränga som för rattfylleri men de tar sats från de verkliga förhållanden som kan råda på sjön. Själv har jag inte varit berusad på sjön men jag vill kunna fira midsommar eller äta kräftor i en naturhamn.

  • Sören
    avatar

    Debatten har kantrat fullständigt. Den drivs av feghet i beslutet och verklighetsfrånvända politiker som vill säkra upp alla eventualiteter och genom kontroll och styrning skenbart bygga det säkra samhället. Skulle vi föra en verklighetsbaserad seriös debatt om alkoholen och dess följdverkningar i samhället skulle den inte handla om promillegränser. Den skulle, mot bakgrund av dess grymma och katastrofala baksida av våld och misär runt om oss handla om dess vara eller inte. Även om jag sett en hel del som ”vanligt” folk inte ser inser jag det fullkomligt omöjliga i att föra den debatten i dagens samhälle. (Jag håller med om att en eller annan kvällsöl i solnedgången vid kobben tillhör en av livets absoluta framsidor!)
    Men, det är ju bara att konstatera att det dribblas alldeles förfärligt i debatten med motorstyrkor, storlek på båt, hastigheter mm. Ovan på detta finns ingen som kan kontrollera efterlevnaden… varför för vi då debatten?
    Nej sätt en gräns, låt den gälla allt...

  • Nisse på Möja
    avatar

    Det nya förslaget från alliansen är fegt och fel. båtar över 10m vilka går fortare en 15 knop. vilket skämt! det är alltså stora motorbåtar som är problemet.Jag trodde att våra smarta politiker ville stävja fulla fartdårar? Dårarna åker troligen i snabbamotorbåtar mellan 6-9 meter. Jag tycker den tidigare lagen är bra och det tycker tydlingen politekerna också men dom våger inte säga det utan låter en dålig lag gå igenom och ser till att det bara är ett litet fåtal drabbas.

  • ERIK pETTERSSON
    avatar

    nISSE, Du har fel! det är båtar som gör mer en 15 knop och båtar över 10 meter som omfattas av förslaget. Det är som många andra sakt inget sjösäkerhets beslut utan ett nykterhetspolitisk åtgärd.

  • Peter
    avatar

    Det finns ett finskt ord dom sammanfattar det hela, knappsu

  • Ola Ljungberg  - re:
    avatar
    Sven i Vänern Skrev:
    Jahha o så var det med det.. Detta Sverige och sina lagar.

    Ta och trivas på sjön med ett par pilsner går tydligen inte längre, så det blir väl att skaffa husbil det.
    Nästa steg blir väl att du inte får vara berusad på båten i hamn....... :zzz

    Som lagen är skriven får ingen ombord ha över 0,2. Inte ens med förtöjningarna fast i bryggan och motorn avstängd.
    Lagen kan endast leda till ny-kriminilasering, därom vittnar statistik och fakta. Katarina Brännström försvarar en lag som skapad dels av IOGT/MHF och på ett rent påhit, en lögn faktsikt. Mer om detta kan ni läsa på www.alltom02promillepasjon.se. Katarina bryr sig inte heller om att detta är ett makalöst resursslöseri och att denna lag ökar inte alls sjösäkerheten vilken bla,Svenska livräddningssällskapet säger, men K.B hon har huvudet i sanden för all kritik., som detta:
    Svenska Livräddningssällskapet:

    Anders Wernesten anser att politikerna började i fel ända när de förra året skärpte gränserna f...

  • Ola Ljungberg  - Katarina vänder kappan efter vinden
    avatar

    detta med orimligt att inte kunna ta lite öl eller vin har hon nu helt åndrat åsikt om.
    ven vindkkantringsproblematiken, men hon kan inte förklara varför och hejar nu på att folk haffas, men kan inte heller förklara på vilka grunder, sakliga belägg. Är Moderaterna Liberalister?

  • Ola Ljungberg  - KATARINA VÄNDER KAPPAN EFTER VINDEN !
    avatar

    Här På hamnen hade hon en åsikt om lagen men på hennes blogg så är hon helt för lagen nu. Vi har frågat henne om vindkantring m.m, men inte ett enda sakligt argument kan hon komma med. Fint.
    detta med vinkantring, orimligt att inte ta en öl etc vill hon inte tala om. Fint.

Skriv en kommentar
Personuppgifter:
Gravatarer kan tillämpas
Kommentar:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Säkerhet
Skriv in CAPTCHA koden.
 
Webb-tv, se våra filmer!

Båtmarknad

Sök begagnade båtar

Läs nyhetsbrevet!

E-postadress

Sök på hamnen

Annons

Båtmarknad

sailguide.com - Nordens största databas för segelbåtar
 ”Nordens största databas om Segelbåtar”!
Sailguide och hamnen.se har ett nära samarbete.

Nytt på forumet

Nya Båtar