Miljövänliga tvättar kan sprida gifter Skriv ut Skicka sidan
Kunskap
Publicerat av Monica Fällgren   
2011-10-25 09:24

Båtbottentvättar kan sprida giftig färg. Foto: Johan Ahlbom/båtmiljö.seDe ska vara ett miljövänligare alternativ till bottenfärger, men nu visar det sig att båtbottentvättarna i själva verket kan bidra till sprida ut gamla giftiga färger i vattnet. En ny rapport visar att tvättarna inte är så bra på att samla upp avskrapet från gamla färgrester som kan innehålla både koppar och tenn.

Foto: Johan Ahlbom/Båtmiljö.se

Rapporten har gjorts av Jegreliusinstitutet för grön kemi, som finansieras av Naturvårdsverket, rapporterar Ekot i Sveriges Radio.

För att stoppa spridningen av de giftiga färgresterna föreslås i rapporten att båtar måste saneras för att ta bort all gammal färg innan de får tvättas i båtbottentvättarna.

Båtbottentvättarna får varje år statliga bidrag, något som enligt rapporten har hämmat utvecklingen av andra miljövänliga alternativ för att hålla båtbottnarna rena som båtlyftar eller skrovskyddsdukar.

Erik Noaksson, projektledare på Jegreliusinstitutet, anser att staten måste vara teknikneutral och ge alternativen samma möjlighet till investeringsstöd som bottentvättarna för att på sikt helt få bort dagens bottenfärger.

  • Odd Klofsten  - Båtbottentvättar ger kraftiga, snabba och positiva
    avatar

    Hej

    Under april-maj varje år använder svenska båtägare ca 2 000 000 liter bottenfärg. Denna bottenfärg läcker gifter och är en stor källa till koppar och andra metaller i våra hav.

    Metoden med båtbottentvätt är mycket miljövänlig framför allt för att båtägare kan sluta bottenmåla sina båtar. Genom att i stället tvätta skrovet kan en båtägare direkt stoppa giftläckaget från sitt båtskrov.

    De små mängder färgrester som eventuellt borstas av i båttvätten, ska ställas i relation till det totala giftläckaget från från 2 000 000 liter färg. Den stora miljövinsten uppnås således när en båtägare slutar bottenmåla och när så många som möjligt följer det exemplet.

    Den lilla mängd rester som eventuellt finns kvar från tidigare målning och lossnar från skrovet under tvätt samlas dessutom upp i uppsamlingsbassäng. Bassängen slamsugs regelbundet och slammet förs till en miljöstation.

    Odd Klofsten, VD
    Boatwasher Sweden AB
    08 663 32 39


    Källor:
    · Artikel i SvD, 9 oktober 2011, http://www.sv...

  • Oskar  - tvätt är bra
    avatar

    Jag har aldrig målat min Silverfox utan tvättar två gånger per säsong, känns jättebra tycker jag. På lång sikt måste detta vara bättre än att måla. Vi som köper nya båtar och inte börjar måla har ju möjligheten att bara tvätta.

Skriv en kommentar
Personuppgifter:
Gravatarer kan tillämpas
Kommentar:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Säkerhet
Skriv in CAPTCHA koden.
 
Webb-tv, se våra filmer!

Båtmarknad

Sök begagnade båtar

Läs nyhetsbrevet!

E-postadress

Sök på hamnen

Annons

Båtmarknad

sailguide.com - Nordens största databas för segelbåtar
 ”Nordens största databas om Segelbåtar”!
Sailguide och hamnen.se har ett nära samarbete.

Nytt på forumet

Nya Båtar