Stora prisskillnader på båtförsäkringar Skriv ut Skicka sidan
Tillbehör
Publicerat av Hasse Bauer   
2009-04-28 13:19

Båtförsäkring

I samband med sjösättningen är det läge att se över försäkringen. Ta dig tid och gå igenom de alternativ som finns. Här kan du spara flera hundra- eller tusenlapper beroende på hur värdefull båt du har, skriver e24.se

 

Försäkringspriserna kan variera mycket mellan olika bolag, skillnader på tusentals kronor för en och samma båt och ägare är inte ovanligt, skriver e24.se som har gjort en intervju med Erik Lif, informationschef på Insplanet, en jämförelsesajt för försäkringar.

- De flesta brukar kunna spara minst några hundralappar, och ibland tusenlappar, på att jämföra priserna mellan olika försäkringsbolag.
Erik Lif  säger att det vanligaste är en helförsäkring. Den täcker skador som du orsakar på andras liv och egendom, till exempel andra båtar. Stöld och skadegörelse, förluster av och på den egna båten, sjöskador som grundstötning och kollision, brand- och explosionsskador, uppläggnings- och transportskador samt rättsskydd för dig i egenskap av båtägare.

Ju högre försäkringsvärde båten har ju större tycks skillnaden vara i försäkringspremie. Ägaren till en Sea Ray 260 OV av 2000 års modell med en inombordare på 160 hästkrafter, ett försäkringsvärde på 350 000 kronor och hemmahamn i Kalmar hittar den billigaste försäkringen hos Svenska sjö med 3 991 kronor. Där är grundsjälvrisken 3 500 kronor.

Sea Ray-ägaren får betala så mycket som 12 097 kronor i årspremie hos Salus Ansvar, där grundsjälvrisken är 5 000 kronor. Genom att välja den billigare försäkringen hos Svenska Sjö sparar man 8 106 kronor per år.

Familjen som har en Flipper 575 från 1979 med en 90-hästkrafters utombordare, ett försäkringsvärde på 72 000 kronor och hemmahamn i Göteborg sparar 1 797 kronor om året om båten är försäkrad hos Auro, för 1 228 kronor om året, i stället för att ha försäkringen hos Salus Ansvar där årspremien är 3 025 kronor. Grundsjälvrisken är 2 500 kronor hos Auro och 500 kronor lägre hos Salus Ansvar.

Ägaren till en Ohlsson 22 segelbåt från 1976 med ett försäkringsvärde på 30 000 kronor och hemmahamn i Stockholm har inte lika mycket pengar att spara som motorbåtsägarna i exemplen ovan. Men det lönar sig ändå att välja Svenska Sjö och betala 464 kronor om året jämfört med att betala 1 161 kronor för en årspremie hos Alandia. Hos Svenska Sjö är grundsjälvrisken 2 500 kronor medan den är 2 000 hos Alandia.

När du jämför de olika försäkringsbolagens erbjudanden och finner att prisskillnaden är relativt liten ska du tänka på vad du får för pengarna. Erik Lif säger att det kan löna sig att välja ett specialiserat båtförsäkringsbolag.

- Kunnande om båtar och goda varvskontakter vid reparationer är A och O för att du verkligen ska få den hjälp du vill ha i skadans stund, säger Erik Lif.

Läs hela artikeln på www.e24.se där det även finns kritiska kommentarer till Insplanet.

  • von Döbeln
    avatar

    Försäkringar är egentligen bara bra för försäkringsbolagen: Du köper en ny snabbgående motorbåt för 2 000 000 och helförsäkrar den. Efter 20 år tar båten eld i samband med tankning och blir ett totalhaveri. Då får du bara en spottstyver i ersättning eftersom båten är gammal och sliten. Men du har hela tiden betalat en premie baserad på nypriset! Varför? Jo, försäkringsbolag vill tjäna pengar!

  • Björn
    avatar

    Precis min erfarenhet. I samband med en brand i mast- och förrådsskjulet blev hela riggen samt segel och annan utrustning förstörd. Efter åldersavdrag fick jag några tusen kronor i ersättning. Kontant fick jag lägga ut mer än jag fick när jag sålde båten tre år senare.

Skriv en kommentar
Personuppgifter:
Gravatarer kan tillämpas
Kommentar:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img]   
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate::?::(
:sleep::););)):0
Säkerhet
Skriv in CAPTCHA koden.
 
Webb-tv, se våra filmer!

Båtmarknad

Sök begagnade båtar

Läs nyhetsbrevet!

E-postadress

Sök på hamnen

Annons

Båtmarknad

sailguide.com - Nordens största databas för segelbåtar
 ”Nordens största databas om Segelbåtar”!
Sailguide och hamnen.se har ett nära samarbete.

Nytt på forumet

Nya Båtar