Erik Anderaas vådliga ensamseglats till Grönland – del 2

Elias Johansson Rimsby

Ensamseglare-Erik Anderaa, Grönland-Faroarna Ensamseglaren Erik Anderaa, som har en kylslagen inriktning på sina äventyr, ger sig ut på den andra delsträckan i sin jakt på att nå Grönland.

Sträckan från norska Haugesund till Shetland är avklarad och efter några dagars vila är det tid att ta sikte på Färöarna.

Se också:
Del 1: Erik Anderaas vådliga ensamseglats till Grönland
Del 3 – Erik Anderaas vådliga ensamseglats till Grönland

Slutmålet är Grönland. Ett mål som han tvingades ge upp vid ett tidigare försök, men som han nu är fast besluten att nå.

Vackra Papa Stour

Vi kommer alltså in i handlingen när han kastar loss från Lerwick, Shetland. Planen är att först segla runt kusten för att ankra upp i en vik på den vackra och mäktiga ön Papa Stour för att vänta in rätt vindar.

Ensamseglaren Erik Anderaa är fast besluten att ta sig till Grönland men först måste han klara av Färöarna.

Häng med på delsträckan som bjuder en del dramatik – men framför allt sagolikt vackra vyer.

Ensamseglare-Erik Anderaa, Grönland-Faroarna

Relaterade artiklar

Sven-Yrvind-Dokumentär-premiär-viaplay-ensamsegling

Havsfilosofen Yrvind – dokumentär seglar in i tv-skärmarna

True_Spirit_Jessica_Watson

Ny film om världens yngsta värlsdomseglare

Daniel_ensamseglare_inledningsbild

Långsegling – livet ombord på en segelbåt mitt i paradiset

Sven-Yrvind-i-ny-dokumentar

Sven Yrvind – havsfilosofen om sin inre resa på världshaven

Skriv en kommentar

Lämna en kommentar