Vattenlek med risk för magplask

Vattenlek med risk för magplask

Gustav Morin

Har man inte motoriken för wakeboard- och vattenskidåkning men ett våghalsigt sinne och två tunga polare kan “The blob” vara den bästa vattenleksaken på marknaden.

Att släpas på en ring efter en båt är inte särskilt uppseendeväckande och att åka wakeboard eller vattenskidor kräver ju antingen en båt eller ett stort skidliftsliknande system. Att hoppa från höga klippor kan ju vara kul men det kräver ju också att man är på en plats med just klippor.

Med en så kallad waterblob behöver man varken båt eller klippor. Det räcker med vilken halvdjup vattenpöl som helst.

“Blobben” är knappast någon nyhet, videon har redan lockat nästan fem miljoner klick, men jag tycker att den är en svårslagen leksak som jag hoppas få testa framöver.

Gustav Morin

bloggare_adrenalin_Waterblob_Waterblob

Skriv kommentar

Lämna en kommentar

Relaterade artiklar

Vattensport_2015_SitSki_SitskiIngang_SitSkiIngang

Nya möjligheter för rörelsehindrade

Vattensport_2014_Seabob_Ingang_SeabobIngangFix

Seabob – när du tröttnat på att simma

Flyboard

Från människa till flygfisk