Mantaray – miljoninvestering i svenska bärplanstekniken!

Mantaray – miljoninvestering i svenska bärplanstekniken!

Elias Johansson Rimsby

Mantaray som stod bakom den fantastiska, men kanske inte så vackra bärplansbåten Foiltwister, får ett lyft för att utveckla sitt koncept ytterligare.

Minns du Foiltwister eller EFP 16, bärplansbåtarna som kanske inte var världens vackraste men ack så lovande när det gällde den enkla men geniala konstruktionen?

Nu gör Mantaray, företaget bakom skapelsen med uppfinnaren Alexander Sahlin i spetsen, en emission och tar in ett tillskott på sex miljoner kronor för att ta omtag.

Bärplanen ger otrolig komfort och fantastiskt låg föbrukning. Det här är framtiden!

Hamnens chefredaktör Gustav Morin efter att ha testat Mantarays teknik.

Planen är att bygga en ny bärplansbåt på sju- åtta meter men också att utveckla sitt så kallade “Dynamic Wing system”  ytterligare för att sedan sälja tekniken till redan befintliga båtföretag som kan behöva ett bokstavligt lyft för sina båtar.

Enligt ryktet ska ett svenskt båtföretag redan ha anmält sitt starka intresse.

Se videon ovan!

Elias Johansson Rimsby

Mantaray Elektrofoil

Visa 1 Kommentar

1 kommentar till “Mantaray – miljoninvestering i svenska bärplanstekniken!”

  1. Otroligt intressant! Även om otroligt så hoppas jag att det är en av budgettillverkarna som ska ombord, för det är väl just låga kostnader som är fördelen med innovationen (?)

    Candela är inte intressant utifrån hur jag nyttjar min båt, men om man kan byta en 90hp utombordare mot en 30hp så är det ju stora besparingar både i inköp och drift.

    Svara

Lämna en kommentar

Relaterade artiklar

Storsjö_720_test

Test: Storsjö Electric – nytt fossilfritt liv i gammal snipa

230920 - Rib Unlimited 6s - 6

Världspremiär Elbåtsmässan: RIB Unlimited ger ny 8-metersbåt

Med 420 sjömil tillryggalagt under ett dygn är det gamla rekordet på 79 slaget med råge!

420 sjömil på 24 timmar – Candela slår världsrekord i räckvidd

X-Shore-fabrik-uppsagning

X Shore avskedar en fjärdedel av sina fabriksanställda: ”Många är oroliga nu”