Det enkla båtlivet Auktion 2011

Lägg bud på Ockelbo HT19 här
Lägg bud på Ockelbo HT19 här

Bjud på Ockelbo 19HT eller på Lasern här!

Lägg bud på Ockelbo HT19 här Bjud på Lasern renoverad av Marina Läroverket

Utropspris: 35 000 kr                               Utropspris: 10 000 kr

Se filmen när besikningsman Pelle Hedberg undersöker Ockelbo HT19Hamnen.se har låtit besiktningsmannen Pelle Hedberg undersöka Ockelbon – se vad han säger:

Se filmen med Besiktningsmannen Pelle Hedberg

Projektet ”Det enkla Båtlivet” är ett samarbete mellan Allt för sjön, Hamnen.se, Marina Läroverket och Sweboat.
Tillsammans har vi köpt in en gammal båt, Ockelbo HT19, som får nytt liv med hjälp av eleverna på Marina Läroverket. Vi vill visa att komma ut på sjön kan vara både billigt och enkelt! Upplevelsen är lika stor oavsett båtens och plånbokens storlek. För en liten peng och med små medel kan man skaffa sig en alldeles egen båt och sticka till sjöss.

Dessutom ger eleverna nytt liv till en Laser från 70-talet. Arbetet med båtarna fortgår under hela Allt för Sjön (5-13 mars).

Båda båtarna kan man se i Monter C04:27 ”Det enkla Båtlivet” på Allt för Sjön. Samtidigt auktioneras de ut här på Hamnen.se. Hamnen ansvarar för auktionen i samarbete med Tradera.

Fler bilder på båtarna:

Ockelbo HT19 - renoveras av Marina Läroverket - auktioneras ut av hamnen.se

Ockelbo HT 19 som har fått nytt liv av eleverna på Marina Läroverket.

Ockelbo HT19 ratt

Ockelbo HT 19

Ockelbo HT19

Ockelbo HT19 – drevet

Ockelbo HT19 originalmotor

Ockelbo HT19 originalmotorn renoverad

Laser renoveras av Marina Läroverket, säljs på auktion på hamnen.se

Laser renoveras av Marina Läroverket och säljs på auktion på hamnen.se

Laser sittbrunn

Laser sittbrunn

Renoverad Laser från tidigt 70-tal auktioneras ut

Laser

Laser, nytt trimset, 1 år gammalt segel, båtvagn ingår