Mästarnas Mästare LIVE

Gustav Morin

Gustav Morin

Idag 09.30 startar andra dagen med livesändning från Båstad och Mästarnas Mästare i segling. Här samlas våra svenska olympiska stjärnor och tävlar mot legendar- och ungdomseliten.
Efter första dagen ligger Formula 18 på delad förstaplats med OS-bronsmedaljören Rasmus Myrgren. Inne i artikeln kan ni chatta om racingen.

Under lördagen seglas en grundomgång där de bästa går vidare till söndagens semifinal och final. Tävlingen avgörs nära land och kan enkelt följas av åskådare på plats och live här på webben.

Resultat efter dag 1. Resultat som uppdateras live här.
Blur.se haglar kommentarerna.

Här är årets deltagare: 

606 Pelle Nihlmark, Anders Edblad, Peter Pohl


2-Krona Anton Dahlberg, Nils Dahlberg, Fredrik Bergström


2,4 mR Stellan Berlin, Tore Lewander, Fredrik Jacobsson


29er James Olsson, Gustav Kölby, Hannes Westberg
A22 Rolf Plåt Erixon, Peter Schau, Magnus Gustafsson


C55 Peter Hörwing, Hans Wallen, Jacob Gustafsson


CB66 Racer Tomas Skålén, Fredrik Pettersson, Julia Wännerdahl


Drake Olle Jo Johansson, Patrik Salén, Gutta Johansson
E-jolle herr Pontus Dackhammar, Gustav Larsson, Axel Munkby
E-jolle kille Gustav Pettersson, Marcus Höglander, Marcus Anjemark
E-jolle tjej Anna Mikkelsen, Rebecca Netzler, Louise Malmström


Folkbåt Lasse Köhler, Fredrik Lindström, Rickard Oberpichler
Formula 18 Tim Shuwalow, Olof Detlefsen, Johan Gnosspelius
Formula Windsurfing Per Boström, Torgny Bergh, Fredrik Edgren
IF-båt Fredrik Wigelius, Rebecka Waxler, Patrik Erlandsson
J/80 Mikael Lindqvist, Ingemar Sundstedt, Conny Kjellberg
Kona One junior Martin Bertilsson, Erik Bertilsson, Niklas Friden
Laser junior Pontus Dolfei, Oskar Niklasson, Henrik Carlund
Laser Master Urban Nyhammar, Per Gidfors, Henrik Glimstedt


Laser Radial dam Caroline Bristulf, Norén Johan, Norén Sara Engström
Laser Radial flick Julia Carlsson, Lovisa Karlsson, Klara Wester
Laser Radial herr Lukas Bergman, Felix Sahlin, David Nihlmark
Laser Radial pojk Victor Abenius, Martin Abenius, Alexander Abenius


M 22 Ulf Myrin, Per Hansson, Joakim Rodebäck


M 30 Henrik Janmark, Eva Janmark, Calle Janmark
Matchracing ungdom Felix Mossberg, David Kölby, Kalle Mattsson


OK-jolle Thomas Hansson-Mild, Lars Engström, Håkan Abenius


Optimist kille Erik Nevhagen, Emil Malmström, Niklas Munkby, Fabian Bergman
Optimist Vilma Bobeck, Göran Bobeck, David Jonsson
RS Feva Sofia Lundgren, Frida Winzell, Johanna Frisk, Sofia Lewerin


RS Feva junior Linn Dadell, Felicia Berglund, Linus Berglund, Jonas Pollack


Snipe Lucas Örn, Axel Edwall, Lisa Ericson


Starbåt Philip Carlson, Benjamin Peterson, Kalle Jr. Johansson


Trissjolle Claes Gilborne, David Keiller, Arne K Larsen


Zoom 8 Erik Lindén, Ola Lindén, Håkan Karlsson
Wild Card 1 Josefin Olsson, Kajsa Sundklev, Therese Antman


Wild Card 2 Rasmus Myrgren, Thomas Rahm, Carl P Sylvan


Wild Card 3 Jonas von Geijer, Anders Dahlsjö, Niclas Düring


Wild Card 4 Daniel Birgmark, Johan Fredriksson, Andreas Axelsson

Relaterade artiklar

Sportkanalen sänder Mästarnas Mästare!

Sportkanalen sänder Mästarnas Mästare!

racing_bankappsegling_2018_MakalosMalgangMM_Ingang_MaskalosMalgangIngang

Makalös målgång i Mästarnas Mästare!

racing_bankappsegling_2018_MastarnasMastare_Ingang_MastarnasMastareIngang

Närgången livesändning när mästarna gör upp!

racing_bankappsegling_2017_AMastarnasMastare_Ingang_Mastarnas_Marstrand_Puff

Mästarnas Mästare – LIVE från avgörande dag 2!