Tv-tider med seglingarna i OS

Gustav Morin

Gustav Morin

160612 jr 85895 swc weymouthDet sägs att det ska vara enklare och mer underhållande än någonsin att följa OS. Här är alla tidpunkter för när  vi ska bänka oss i tv-sofforna!

Det kommer att sändas en hel del segling under OS. Med hjälp av Ingemar Allen, kommentator från Match Cup Sweden och M32 Scandinavian Series och expertkommentatorn Vendela Santén, OS bronsmedaljör 2004 i 470, kommer vi att guidas genom OS seglingarna.

Som en liten stämningshöjare kan ni här se Hamnen.ses produktion om Swe Sailing Team som vi producerade för Seglarförbundet för ett par år sedan och där flera av de nuvarande OS-seglarna berättar om sin sport. 

Måndag 8 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay 
18.00: Laser med Jesper Stålheim och Laser Radial med Josefin Olsson.

Tisdag 9 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay
18.00 Laser med Jesper Stålheim och Laser Radial med Josefin Olsson, Finnjolle med Max Salminen.

Onsdag 10 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay
18.00: Laser med Jesper Stålheim, Laser Radial med Josefin Olsson, Finnjolle med Max Salminen och 470 med Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.

Torsdag 11 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay 
18.00: Finnjolle med Max Salminen och 470 med Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.

Fredag 12 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay
18.00: Laser med Jesper Stålheim, Laser Radial med Josefin Olsson, Finnjolle med Max Salminen och 470 med Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.

Lördag 13 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viasat
18.00: Laser med Jesper Stålheim, Laser Radial med Josefin Olsson, Finnjolle med Max Salminen och 470 med Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.

Söndag 14 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay
18.00: Finnjolle med Max Salminen och 470 med Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.

Måndag 15 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay
18.00: Medaljfinal Laser radial med Josefin Olsson, Laser med Jesper Stålheim och 470 med Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.

Tisdag 16 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay 
18.00: Medaljfinal Finnjolle med Max Salminen

Onsdag 17 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay
18.00: Medaljfinal 470 med Anton Dahlberg/Fredrik Bergström.

Torsdag 18 augusti
TV3, TV10, Viasat, Viaplay 
18.00: Medaljfinal 49er FX, damer med Lisa Ericson och Hanna Klinga.

Se Hamnen.ses video om Seglarlandslaget!

Relaterade artiklar

racing_bankappsegling_2018_StalheimEMBrons_Ingang_Jesper_European_Championship

Svenskt brons i Laser–EM!

racing_bankappsegling_2016_OS_RIO_Puffar_Jesper

Fantastiska bilder från blåsiga dagar på OS

racing_bankappsegling_2016_OS_RIO_Puffar_LisaHannapuff

Sju svenska seglare jagar medaljer

Svensk kritik mot världscupseglingarna

Svensk kritik mot världscupseglingarna