Spirit 1.0 – laddas om i en handvändning

Redaktionen

Utbudet av effektiva och dugliga eldrivna utombordare växer. Här är ePropulsion Spirit 1.0.

Spirit 1.0, eller ePropulsion Spirit 1.0, som den heter med fullständigt namn, ska enligt uppgift vara särdeles effektiv.

Den är på 1000 W och har en framdrivningseffekt 500 W vilket motsvarar kraften hos en bensinutombordare på 3/4 hk (drivkraft/dragkraft) och enligt tillverkaren ska batteriet räcka i hela en timme vid full gas.

Upp till fem timmar
Gott så. Men än mer intressanta är är siffrorna på 3–5 timmar vid normal körning. En drifttid som kan förlängas ytterligare då batteriet med ett enkelt handgrepp kan bytas ut mot ett fulladdat batteri som man har med sig på färden i reserv.

Det förutsätter dock att man har en stor plånboch då kostnaden för batteriet utgör en stor del av kostnaden för hela paketet. 

Batteriet sitter ovanpå utombordaren för att spara värdefullt utrymme i båten.

Vidare har Spirit 1.0 har ingen växellåda vilket gör gången tyst och underhållet minimalt.

Koll på allt väsentligt
Nästa finess är den så kallade realtidsskärmen med information om spänning, ström och återstående batteri – för att nämna en del.

Allt detta sammantaget låter förstås bra men i en rak jämförelse med Torqeedo som är den stora kändisen bland elmotorer så presenteras här ingenting nytt.

ePropulsion Spirit 1.0  
Vikt (med batteri): 18,9 kg
Effekt: 1000 W
Framdrivningseffekt: 500 W 
Max effektivitet: 50 procent
Max propellerhastighet: 1200 rpm
Statisk drivkraft: 66 lbs
Batteri: 1080 Wh Litiumpolymer
Laddningscykler: 500
Pris: ca 19 500 kr
Mer info: https://epropulsion.nu
batprylar_2018_Epropulsion_Ingang_EpropulsionIngang

Relaterade artiklar

Hamnen-elbåt-arbetsbåt-logistik-utveckling-forskning

M/S Hamnen elektrifieras med hopp om att fler följer efter

Elfarja_Torghatten

Eldriven och självkörande färja redo för Riddarfjärden

Keabon eins

Kaebon EB Eins – en eldriven glidarbåt i tiden

Mercury_Avator_75e_inledningsbild

Avator 7.5e – premiär för Mercurys första elmotor

Skriv en kommentar

Lämna en kommentar