Valrossen Freya lever rövare i norsk gästhamn

Valrossen Freya lever rövare i norsk gästhamn

Elias Johansson Rimsby

Valross_Oslo_gastgamn Om det är vikten på 600 kilo eller svårigheterna att skilja på mitt och ditt vet vi inte. Klart är däremot att valrossen Freya tar mycket plats i Oslos gästhamn.

Hon har setts till i flera hamnar under sommaren men verkar nu senast ha fastnat för en småbåtshamn i Oslo. Något som har lockat många nyfikna då detta inte är vilken hamngäst som helst.

Inte nog med att hon helt olovandes äntrar småbåtar för att solbada. Hon gör det på ett ganska vigt sätt utan någon slags känsla för att alla båtar inte alltid är rätt dimensionerade.

Enligt uppgift ska också flertalet båtar och motorer ha kommit till skada.

Aktern innåt!

– De som har låga båtar bör förtöja med aktern in mot bryggan. För då löper man mindre risk för att hon ska ta sig upp på båten, sa Kjell Isaksen, biolog stadsmiljöbyrån Oslo kommun, häromdagen.

Låt henne hållas

Myndigheterna har vädjat till allmänheten att lämna den 600 kilo tunga valrossen ifred för att inte orsaka en farlig situation som tvingar den att flytta henne handgripligen.

Enligt NRK ska Freya nu ha ledsnat på uppståndelsen och styrt kosan ut mot den norska fjorden.

Tidigt i våras rapporterade Hamnen också om en valross som gästade Smögens hamn.

Se videon!

Elias Johansson Rimsby

Valross_Oslo_gastgamn

Skriv kommentar

Lämna en kommentar

Relaterade artiklar

spackhuggare-attack-theoceanrace

Späckhuggare attackerade båt i The Ocean Race – se filmen

Den döda späckhuggaren i Hunnebostrand är den första som hittats sedan 1800-talet, nu ska den bli föremål för forskning.
Fotograf: Jimmie Lindell

Död späckhuggare i Hunnebostrand ger forskningsmöjligheter

Valrossen_Freya

Valrossen Freya hedras med en staty i Oslofjorden

Tusen_valar_siktade

Kryssningsfartyg omringat av över 1 000 valar